Przejdź do treści głównej

Pozarządowa Noc Muzeów 2018

autor(ka): oprac. dobr [warszawa.ngo.pl]
2018-05-17, 02:05
archiwalne
W sobotni wieczór, 19 maja, w Warszawie swoje podwoje dla zwiedzających otwierają setki różnorodnych instytucji kulturalnych. Mieszkańcy i turyści przez całą noc mogą odwiedzać muzea, galerie, kina, domy kultury i wiele innych miejsc, w których przygotowano dla nich bogatą ofertę. Również organizacje pozarządowe aktywnie włączają się w Noc Muzeów 2018. Oto ich propozycje.

100-lecie Niepodległości w budynku PAST-y

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego zaprasza od godz. 18:00 do północy do budynku PAST-y przy ul Zielnej 39 na szereg wydarzeń:

 • Koncert przedwojennych szlagierów
 • Zdjęcia i filmy przedwojennej Warszawy
 • Motoryzacja z lat 20. XX w. - prezentacja kultowego samochodu Ford-T
 • Bohaterowie Niepodległości
 • Panorama Warszawy z 11 pietra budynku PAST-y

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego: www.fundacja-ppp.pl

 

Fort Niepodległy - Noc Muzeów w Forcie Mokotów

Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art Foundation, Instytut Fotografii Fort, Platige Image, Pszczelarium i Przystanek Miłość zapraszają w godzinach 19:00 – 00:00 do Fortu Mokotów (ul. Racławicka 99) na wydarzenie "Fort Niepodległy".

Nazwa wydarzenia wprost nawiązująca do 100-lecia Niepodległości Polski. W tym roku, organizatorzy zapraszają po raz kolejny do Fortu Mokotów na wydarzenia związane z historycznie ważnym czasem dla Polski.

Program:

 • Instytut Fotografii Fort: wystawa Alexander – spotkanie z artystą Michałem Siarkiem oraz kuratorem Krzysztofem Miękusem
 • Platige Image: na Noc Muzeów przygotowano: emisję shortów (6 filmów), showreele, making-ofów do poszczególnych projektów przygotowywanych przez Platige Image; prelekcje edukacyjne - spotkanie z reżyserem, art directorem, concept artem; spotkanie z rekruterem oraz z szefem animacji i reklamy.
 • Pszczelarium: Pracownia Pszczelarska będzie otwarta od 19.00 do 1.00 w nocy. W tym czasie o każdej pełnej godzinie (19.00- 00.00) rozpocznie się około 50 minutowy blok, a w nim wyjście do pasieki, by podglądać, co robią pszczoły nocą (podglądanie umożliwi specjalny szklany ul), a potem powrót do Pracowni Pszczelarskiej i krótki warsztat na temat pszczelarstwa dawniej i dziś. Będzie można zobaczyć współczesny ul, kłodę bartną, a także ponad stu letnią kuszkę. Na koniec mini degustacja miejskich miodów, w tym miodu pozyskanego z terenu Fortu Mokotów.
 • Przystanek Miłość: przeniesiemy się w czasie i poznamy historię Fortu Mokotów. W programie także czytanie wierszy oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
 • Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art: Trzy lekcje o niepodległości. Lekcja pierwsza: Sztuka ulicy.
 • Pomarańczowa in(v)Asia: Krasnoludki w Chinach - happening Majora Fydrycha, godz. 20:00;
 • Kino Letnie - The Chinese Lives of Uli Sigg (Chińskie życie Uli Sigga), projekcja filmu dokumentalnego, reż. Michael Schindhelm, 2016 r., godz. 22:00

Więcej informacji: Fort Mokotów: fortmokotow.pl

 

Jak nie wolno, to szybko - Noc Muzeów w Galerii Wolno

Galerii Wolno na Skłocie Przychodnia zaprasza w godzinach 19:00 – 00:00 na wystawę komiksów. Ul. Skorupki 6a.

Ideą wystawy jest zaprezentowanie twórców związanych ze sceną zinową, robiących rzeczy niszowe, ale też związane ideologicznie z miejscem, gdzie będą pokazywane.

Zaplanowane atrakcje: koncert, wegański poczęstunek, czytelnia zinowa, wspólne rysowanie.

Galeria Wolno - Przychodnia Skłot, ul. Skorupki 6a.

 

Niepodległość harcerstwem znaczona

Muzeum Harcerstwa (ul. M. Konopnickiej 6) zaprasza w w godzinach 18:00 – 00:00. W programie:

 • otwarcie wystawy Niepodległość harcerstwem znaczona,
 • zajęcia edukacyjne: I ty możesz zostać harcerskim Długoszem - jak dobrze pisać kroniki,
 • atelier historyczne,
 • stanowisko Poczty Harcerskiej.

Filia Muzeum Harcerstwa Ursus-Włochy (ul. Sosnkowskiego 16 Warszawa-Ursus), godz. 16.00 – 0.30. W programie:

 • wystawa Harcerze w Legionach Polskich,
 • eksponaty, fotografie, wydawnictwa, dokumenty z okresu 1914-1939,
 • kroniki z okresu 1917-1939,
 • pokaz filmowy: Warszawa wczoraj i dziś oraz Harcerze polscy Hufca Syberyjskiego,
 • zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Filia Muzeum Harcerstwa Izba Pamięci Hufca ZHP w Pruszkowie (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Kościuszki 41, 05-800 Pruszków), godz. 18:00 – 22:00. W programie:

 • zwiedzanie ekspozycji stałej Dzieje pruszkowskiego harcerstwa oraz czasowej Niepodległość harcerstwem znaczona,
 • stoisko z historycznymi mundurami harcerskimi,
 • "mini-kino" – materiały filmowe, m. in. wideokroniki wydarzeń z ostatnich lat współczesnego Hufca ZHP Pruszków,
 • warsztaty pamiątkowe – ręczne wykonywanie przez uczestników grafik nawiązujących do roku 1918 oraz samodzielne stworzenie pamiątkowego buttona z wykonaną przez siebie grafiką,
 • warsztaty nawiązujące do początków harcerstwa - pisanie listu dawną techniką i zaszyfrowanie go, wykonywanie kartek pamiątkowych wraz z zaszyfrowaną wiadomością. Goście będą szyfrować wybrane przez siebie zdanie przy wsparciu instruktora prowadzącego,
 • warsztaty współczesnych technik harcerskich - pierwsza pomoc.

Muzeum Harcerstwa: muzeumharcerstwa.pl

 

Noc fotografek i fotografów

Pracownia Duży Pokój zaprasza w godzinach 19:00 – 23:30 do swojej siedziby przy ul. Wareckiej 4/6 wszystkie fotografujące osoby (profesjonalistów i amatorów) do wzięcia udziału w wieczorze pitchingu.

Pitching to sztuka opowiadania i prezentowania własnych pomysłów i projektów. Organizator zachęca Gości do pokazywania swoich prac. Tym razem to fotografia stanie się główną bohaterką wieczoru. Troje laureatów otrzyma od organizatora i od widowni nagrody - organizację wystawy w Pracowni w 2019 roku lub udział w warsztatach tworzenia własnych książek fotograficznych i zinów. Szczegóły i regulamin na stronie: www.duzypokoj.org

Wstęp dla widowni jest bezpłatny, kolacja: 15 zł. Udział artysty w konkursie to koszt 25 zł (w tym kolacja).

Pracownia Duży Pokój: www.duzypokoj.org

 

Noc Muzeów na Lubelskiej 30/32

Pracownie artystyczne z Lubelskiej 30/32 zapraszają w godz. 19:00 - 00:00

 • Pracownia nr 1. Delfina Krasicka i Anna Alicja Trochim - Tkanina i malarstwo Fajnie że Jesteście
 • Pracownia nr 2. Decentryzm - Sny Tapira - Marek Ruff; oraz artystyczna biżuteria ceramiczna - Małgorzata Ruff (malarstwo i ceramika)
 • Pracownia nr 3. IN TRACTUM, wystawiają: Dorota Łacek Gorczyca, Zuzanna Grochowska, Maja Nowak, Marta Bystroń, Jarosław Sadkowski.
 • Pracownia nr 4. Prezentacja działalności Grzegorza Śmigielskiego w formie multimedialnej Sport w malarstwie - Pokaz prac w pracowni.
 • Pracownia nr 5. Swoje malarstwo i rysunek zaprezentuje na rodzinnej wystawie Helena, Leon i Tomasz Kopcewicz.
 • Pracownia nr 7. Instalacja 70m2 - Dariusz Kunowski
 • Pracownia nr 10. Marek Sobczyk i goście - Krzysztof Z. i Krzysztof Z., twórcy kina grawitacyjnego, promują ideę ludowego ateizmu. Program wieczoru:
  • pokaz filmu Podstolik proroków nakręconego w manierze kina g
  • prezentacja 1 numeru czasopisma Podstolik proroków (pisane z innego powodu) poświęconego ludowemu ateizmowi
 • Pracownia nr 11. Kolejna odsłona STUDIO ACH. Malarstwo i fotografia: Anna Chojnacka (malarstwo) - Gdy zapytasz jak się czuję, ja Ci grzecznie odpyskuję..., Katarzyna Kamińska (fotografia) ON
 • Pracownia nr 12. Marzena Turek Gaś Chmury
 • Pracownia nr 13. Marek Sułek - Strefa Koloru Ptaki - Wystawa serii kameralnych rzeźb. Prezentacja dokumentacji prac - instalacje w przestrzeni miejskiej.
 • Pracownia nr 17. Teresa Kowalska i Dariusz Kowalski - Celem projektu jest utrwalenie odbić i kształtów, najlepiej dłoni czy stóp odwiedzających pracownię osób. Ślady pozostawione na poszczególnych plakietach z gliny ceramicznej, po ich wyschnięciu i wypaleniu w piecu zostanie utworzona płaskorzeźbiona ściana, która będzie stanowiła "zapis śladów ludzi odwiedzających pracownię nr 17 w Noc Muzeów". Zadanie interaktywne wymagające zarówno od gospodarzy Teresy i Dariusza Kowalskich jak i od gości dużego zaangażowania w poszczególne etapy.

Lubelska 30/32: https://www.facebook.com/centrumlubelska30.32/

 

Noc Muzeów na pl. Europejskim

Fundacja Sztuka w Mieście i Ghelamco Poland zapraszają w godzinach Zapraszamy w godzinach 18:00 – 22:00 do galerii Art Walk na pl. Europejskim, gdzie odbędzie się otwarcie nowej wystawy, zaprojektowanej przez wrocławską grupę artystyczną Wykwitex, wywodzącą się z galerii Wykwit. Ponadto, wszyscy goście będą mieli możliwość zwiedzenia placu Europejskiego i biurowca Warsaw Spire z miejskimi przewodnikami.

Więcej szczegółów na temat planowanych atrakcji będzie można znaleźć na FB: @PlacEuropejski oraz @sztukawmieście.

Plac Europejski - kwartał między ulicami: Towarowa, Grzybowska, Łucka i Wronia.

Fundacja Sztuka w Mieście: sztukawmiescie.pl

 

Noc Muzeów na Ursynowie

Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na NOC MUZEÓW NA URSYNOWIE 2018. W sobotę, 19 maja br., na mieszkańców będzie czekać wiele atrakcji, w tym jedno przygotowane przez Stowarzyszenie Avangarda, które od 19.00 do 24.00 Noc Muzeów świętować będzie grając w planszówki czyli gry bez prądu!

Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, Warszawa: ursynow.pl

 

Warsztaty hebrajskiego w Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra zaprasza w godzinach 19:00 - 23:00 do uczestnictwa w warsztatach hebrajskiego. W programie między innymi: nauka hebrajskiego alfabetu, pisania imion oraz podstawowych hebrajskich zwrotów, krótka historia języka hebrajskiego oraz prezentacja publikacji wydanych przez Fundację (w tym nowo wydanej kolorowanki do hebrajskiego).

Fundacja im. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6, Warszawa, www.schorr.pl

 

Noc Muzeów w Pawilonie SARP

Stowarzyszenie Architektów Polskich i Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy zapraszają w godzinach 11:00 – 00:00 na nocne zwiedzanie wystawy, podsumowującej edycję prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohe z roku 2016.

Wystawa pokazuje m.in. projekt Muzeum Katyńskie autorstwa warszawskiej pracowni BBGK, zdobywcy Nagrodą Architektoniczną Prezydenta ms.t. Warszawy za rok 2015 za najlepszy budynek użyteczności publicznej.

Pawilon SARP, ul. Foksal 2, Warszawa

 

Noc Muzeów w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej

Rodzinna Klubokawiarnia Praska zaprasza w godzinach 15:00 – 22:00 na szereg wydarzeń:

 • godz. 15.00-17.00 – „Warsztaty dla rodzin” związane z muzyką, plastyką, czytaniem, oglądaniem albumów malarstwa i jednocześnie połączone ze słodkimi warsztatami gofrowania i zajadania się wspólnie przygotowanymi słodkościami.
 • godz. 17.00-18.30 - Warsztaty rzeźbiarskie – „Anioły są wśród nas”. Tworzenie rodzinnych, praskich Aniołów z samoutwardzalnej masy rzeźbiarskiej pod anielskim okiem osób prowadzących warsztaty.
 • godz. 20.30 – 22.00 - Koncert Marcina Stycznia – piękne utwory, poezja śpiewana czyli autorski koncert Marcina Stycznia, muzyczne przeżycie dla całej rodziny,

Rodzinna Klubokawiarnia Praska, Dąbrowszczaków 8 lok. 111, Warszawa www.fundacjaart.pl/

 

Noc Muzeów w Fundacji Atelier

Fundacja Atelier zaprasza w godzinach 19:00 – 00:00. W programie:

OBRAZY RÓŻNE Teresy Starzec

PO MOJEMU Maryli Weiss

Wystawa prac artystów Fundacji Atelier, wystawa prac uczniów Fundacji Atelier, wystawa prac z kolekcji, wystawa prac kostiumów i scenografii, pokaz filmów animowanych, otwarte zajęcia z rysunku i malarstwa, warsztaty plastyczne dla dzieci, oprowadzanie po wystawach.

Fundacja Atelier, ul. Foksal 11, Warszawa, www.atelier.org.pl

 

Noc Muzeów z Fundacją Aurea Porta

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA zaprasza w godzinach 18:00 – 22:30 na wydarzenie „W poszukiwaniu właściwych drzwi”.

Głównym wydarzeniem podczas Nocy Muzeów w Fundacji Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA będzie multimedialny pokaz inspirowany dorobkiem Bogusława Schaeffera zatytułowany Jeden dzień z życia Schaeffera / W poszukiwaniu właściwych drzwi. – energetyczny, multimedialny show z elementami performance’u, nawiązującego do wielowątkowej i bogatej twórczości artysty.

Organizator przewiduje kilkadziesiąt seansów performance'u. Limit miejsc 10 osób na pół godziny.

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, ul. Marszałkowska 55/73 lok 1 A, Warszawa , www.aureaporta.eu

 

Tęczowa Niepodległość - Noc Muzeów 2018 w Lambdzie Warszawa

Fundacja Lambda Warszawa zapraszamy w godzinach 18:00 – 23:00. W programie:

 • wystawa 20 lat Lambdy Warszawa, oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami tęczowej historii Polski ostatnich 100 lat;
 • pokój historii mówionej, prezentacja fragmentów wywiadów z projektu "Historia mówiona społeczności LGBT+ w Polsce";
 • pokaz filmu (tytuł zostanie podany w wydarzeniu na Facebooku i na stronie internetowej).

Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24A lok. 4, Warszawa, www.facebook.com/lambda.warszawa

 

Noc Muzeów w PCK - zwiedzanie Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań

Polski Czerwony Krzyż zaprasza w godzinach 17:30 – 00:00. PCK zaprasza na lekcję historii w archiwum Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK. To jedyna w roku okazja, aby zobaczyć od kuchni pracę biura działającego od 1919 r., a także wyjątkowa szansa zapoznania się z oryginalnymi, unikatowymi dokumentami. Oprowadzać po archiwum będzie Katarzyna Kubicius, kierownik Biura Informacji i Poszukiwań PCK.

Zwiedzający zobaczą m.in. oryginalne kartoteki więźniów obozów koncentracyjnych i więzień hitlerowskich, księgi szpitali powstańczych i inne dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego, akty zgonów Polaków zmarłych w czasie II wojny światowej w obozach i więzieniach na terytorium Niemiec oraz Polski. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli podczas wizyty wypełnić odpowiednie druki poszukiwań, które pozwolą sprawdzić, czy biuro posiada informacje o ich bliskich, a jeśli nie – podjąć ewentualnie starania w celu ustalenia ich wojennych losów. Organizatorzy zaznaczają, iż nie będzie możliwości przeprowadzenia kwerendy w czasie trwania Nocy Muzeów.

PCK zaprasza także na pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizator zaprasza uczestników powyżej 12. roku życia.

Zwiedzanie w grupach 15-osobowych. Zgłoszenia telefoniczne pod numerami telefonów: 22 326 12 64, 22 326 12 61 lub pod adresem e-mail: . W treści należy podać liczbę zgłaszanych osób oraz preferowaną godzinę (przewidywane wejścia co 1,5 godziny, pierwsza grupa o godz. 17.30, ostatnia o 22.00).

Polski Czerwony Krzyż, ul. Mokotowska 14, Warszawa, www.pck.pl

 

Noc Muzeów w Klubie Komediowym

Fundacja Klub Komediowy zaprasza w godzinach 22:00 – 00:00. Podczas Nocy Muzeów Klub zaprezentuje swoje oryginalne produkcje sceniczne, m.in.: Musical improwizowany, Speed dating improwizowany, Wieczór krótkich gier, Wycieczki osobiste, Dubbingi niszczą, a także nasze nowości repertuarowe. Nie zabraknie również przedstawień muzycznych, np. Wideoteki nocnego człowieka. Tego wieczoru wystąpi też jeden z najbardziej znanych i cenionych w Polsce teatrów improwizacji – Klancyk.

Szczegółowy harmonogram występów dostępny jest na stronie internetowej komediowy.pl.

Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1, Warszawa, komediowy.pl

 

Strefa Wolna od Nocy Muzeów

Osiedle Jazdów zaprasza w godzinach 12:00 - 00:00

Gwarantujemy niezapomniane przeżycia i brak kolejek - tu każdy znajdzie coś dla siebie! Niepowtarzalna okazja, by spojrzeć innym okiem na domki fińskie i Osiedle Jazdów - dogłębnie poczuć atmosferę spokoju, piękna, radości i śpiewu ptaków.

Osiedle Jazdów, Warszawa, jazdow.pl

 

Noc Muzeów w Muzeum Bolesława Biegasa

Fundacja Orimari zaprasza w godzinach 19:00 – 00:00 na kolejną odsłonę wystawy stałej w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie. Prace jednego z najbardziej zagadkowych i nieoczywistych artystów przełomu XIX i XX wieku zostały zakomponowane w zupełnie nowy sposób, tak, by móc wyeksponować rzadko eksplorowane dotąd wątki twórczości Biegasa i pokazać jego ogromną wszechstronność oraz niebanalny talent.

Noc mistyka to wystawa, która gromadzi czterdzieści obrazów artysty pochodzących z dwóch cykli Mistyka nieskończoności oraz Portrety, uzupełnionych o dwanaście jego rzeźb.

Fundacja Orimari, Aleje Jerozolimskie 51, Warszawa, biegas.com.pl

 

Noc Muzeów w Muzeum Sue Ryder

Fundacja im. Sue Ryder zaprasza w godzinach 18:00 – 00:00 na ekspozycję stałą muzeum poświęconą Sue Ryder – brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji swego imienia, która zbudowała w naszym kraju 30 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych.

Jubileuszowa wystawa o historii Rogatek Mokotowskich i Pl. Unii Lubelskiej. Muzeum mieści się w jednej z zabytkowych Rogatek Mokotowskich, które zostały zbudowane dokładnie 200 lat temu wg projektu Jakuba Kubickiego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta. Z okazji jubileuszu organizator zaprasza w podróż w czasie.

Ponadto Muzeum przygotowało dodatkową wystawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, gdzie pokaże pamiątki związane z Sue Ryder, pochodzące ze swoich zbiorów, a które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających.

W czasie trwania Nocy Muzeów czynny będzie także sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder.

PROGRAM

18-00 Zwiedzanie muzeum i wystawy jubileuszowej o Rogatkach Mokotowskich i Pl. Unii Lubelskiej, dodatkowe atrakcje.

19-20 Spacer z przewodniczką, Sylwią Kasprowicz, po Pl. Unii Lubelskiej i okolicznych domach.

18-00 Możliwość zrobienia zakupów w naszym sklepie charytatywnym przy ul. Bagatela 15.

15-00 Wystawa dodatkowa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ul. Boduena 3/5.

 

Muzeum Sue Ryder, pl. Unii Lubelskiej 2, Rogatka Mokotowska, www.muzeumsueryder.pl

 

Noc Muzeów w Piwnicy Kurylewiczów

Fundacja Forma i Pracownia Filozofii Muzyki zaprasza w godzinach 20:00 – 00:00 na Wieczór Muzyki, Poezji i Filozofii pt. Somnambulicy

Piwnica Artystyczna Kurylewiczów

Rynek Starego Miasta 19

 

Noc Muzeów w Spectra Art Space - wystawa Stanisława Fijałkowskiego

Fundacja Rodziny Staraków zaprasza w godzinach 19:00 – 00:00 na wystawę Spectra Art Space Masters poświęconą Stanisławowi Fijałkowskiemu

Osobna w polskiej sztuce, osadzona głęboko w duchowości, filozofii, literaturze i symbolice europejskiej twórczość Stanisława Fijałkowskiego jest tematem najnowszej wystawy przygotowanej przez Fundację Rodziny Staraków w Spectra Art Space w Warszawie. Stanisław Fijałkowski to jeden z najbardziej uznanych polskich malarzy XX wieku, wybitny grafik i wieloletni profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Wierny dogmatowi sztuki per visibilia ad invisibilia, poeta znaku i symbolu, który po mistrzowsku łączy istotę treści z sumaryczną formą malarską. Wystawa ma charakter przekrojowy. Ukazuje kluczowe wątki z trwającej nieprzerwanie od 70 lat twórczości Mistrza. Szczególne miejsce zajmują w niej rozległe cykle „Obrazy dzienne”, „Autostrady”, „Studia Talmudyczne” czy „Obrazy dla Walerii”. Ważnym dopełnieniem dzieł malarskich będzie prezentacja szerokiego wyboru grafik z prywatnej kolekcji Profesora Stanisława Fijałkowskiego.

W Noc Muzeów organizator zaprasza na oprowadzanie po wystawie oraz po kolekcji polskiej sztuki II połowy XX wieku Anny i Jerzego Staraków.

Spectra Art Space, ul. Bobrowiecka 6, Warszawa, www.starakfoundation.org

 

Noc Muzeów w Społecznym Centrum bez barier

Społeczne Centrum bez barier zaprasza w godzinach 19:00 - 00:00. W programie m.in. konkursy:

 • 19:00-00:00 Tajemnicze okna na Smoczej - znajdź, poznaj, podaj dalej! - historia Muranowa
 • 19:15, 21:30 i 23:00 Konkurs z wiedzy o dzielnicy Wola. Nagrody ufundowały Wydawnictwa książkowe m.in. Wydawnictwo Semper i Spółdzielnia Socjalna Wola. Konkurs realizowany we współpracy z Biblioteką Publiczną dzielnicy Wola

Szczegółowy program:

 • 19:00 Krótka historia Wolskiego muralu - autor: Jarek Malicki
 • 19:30 Spacer herstoryczny szlakiem Kobiet Woli - wzdłuż ulic Smoczej i Żelaznej 20:30 Hanka Ordonówna jakiej nie znacie
 • 22:00 Autorzy komiksów o Irenie Sendler „Irena”- JD Morvan, Severine Trefouёl, David Evrard.
 • 22:30 Pokaz filmu W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej w reżyserii Mary Skinner z 2010 roku. Prawdziwa i niesamowita historia Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce podczas II wojny światowej.

Film i Komiksy o Irenie Sendler do kupienia w cenie promocyjnej

Cafe PoWoli - sprzedaż jedzenia i napojów w godz. 19:00-00:00:

 • sójki wolskie - potrawa z tradycji kuchni mazowieckiej,
 • rogaliki rugelach z tradycji żydowskiej,
 • kolacja z Kercelaka
 • obiad z Krochmalnej
 • tarty wegetariańskie
 • ciasto drożdżowe Ireny Sendler
 • napoje: wolska lemoniada, kawa/herbaty

Miejsce dostępne dla osób poruszających się na wózkach oraz przyjazne dla osób z małymi dziećmi.

Społeczne Centrum bez barier Spółdzielni Socjalnej WOLA, ul. Smocza 3, Warszawa, www.spoldzielniawola.pl

 

Noc Muzeów w Stacji Muranów

Stacja Muranów zaprasza w godzinach 18:00 – 23:59 na wystawę Młodzi Figuratywni. Kuratorem wystawy jest Fundację 2 wymiary. Głównym celem fundacji jest promocja i popularyzacja twórczości artystów łączących w swoich dziełach przywiązanie do doskonałego, klasycznego warsztatu malarskiego oraz dążenie do wywołania i przekazania emocji za pomocą płótna.

Młodzi Figuratywni to projekt cykliczny. Podczas pierwszej edycji w przestrzeni warszawskiej Stacji Muranów zaprezentowany zostanie subiektywny wybór prac artystów młodego pokolenia, urodzonych po 1988 roku, którzy w swoich obrazach odnoszą się do tematu ciała, deformacji materii oraz przemijania i oddziaływania upływającego czasu na fizyczność człowieka. Obrazy młodych artystów, pełne tajemnicy i niedopowiedzeń za każdym razem wchodzą w dialog z odbiorcą, poruszają jego wrażliwość, zmuszając widza do konfrontowania się z często niełatwymi emocjami.

Artyści: Klaudia Lata, Lena Achtelik, Paweł Tymcio, Paweł Baśnik, Dawid Zdobylak.

Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa, www.stacjamuranow.pl

 

Noc Muzeów w Willi Jasny Dom

Fundacja „Willa Jasny Dom” zaprasza w godzinach 18:00 – 21:00.

Willa Jasny Dom stanowi ważne świadectwo tragicznej powojennej historii Polski. W okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą i aresztem Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. Okrutnym torturom poddano w niej ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Do dziś w piwnicach zachowały się wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Organizator zaprasza na żywą lekcję historii.

Fundacja "Willa Jasny Dom", ul. Świerszcza 2, Warszawa, www.willajasnydom.pl

 

Nocne Syreny - podróż śladem warszawskich syrenek

Stowarzyszenie Fala Kultury i Teatr MIMO zapraszają w godzinach 20:00 – 00:00 na Nocne Syrenyniesamowitą podróż śladem warszawskich syrenek w aurze tajemniczości stworzonej przez aktorów Teatru MIMO. W zaułkach Starówki zostaną wystawione trzy etiudy nawiązujące do najbardziej rozpoznawalnego symbolu Warszawy. Uczestnicy spaceru otrzymają przewodniki w formie map stworzonych w ramach autorskiego projektu Stowarzyszenia Fala Kultury, na których zaznaczone są najciekawsze lokalizacje stołecznych Syrenek.

W trakcie Nocy Muzeów odbędą się 3 spacery. Wszystkie rozpoczną się na Rynku Starego Miasta, a zakończą przy legendarnej Dziekance. Godziny rozpoczęcia spacerów: 20.00, 21.30, 23.00. Przewidywany czas trwania spacerów to ok. 1 godziny i 15 minut.

Rynek Starego Miasta, Warszawa

 

Tropem bobra z Jeziorka Czerniakowskiego

Fundacja Ja Wisła zaprasza w godzinach 21:00 – 00:00 na nocne zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie z twórcą ścieżki edukacyjnej wokół Jeziorka Przemkiem Paskiem.

Długość trasy: cała: 4,5 km - czas przejścia ok. 3 h; dla początkujących 1,5 km, - czas przejścia ok. 1 h – odcinek krótszy jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, seniorów i małych dzieci w wózkach.

Sprzęt: buty terenowe, latarki, świeczka lub znicz (do zapalenia przy kamieniu pamiątkowym z 1942 r.).

Warszawa, jawisla.pl

 

Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK w Noc Muzeów

Warszawskie Koło Przewodników Miejskich zaprasza w godzinach 14:00 – 00:00 na wycieczki.

TRASY

 1. Godz. 14.00: Śródmieście Północne. Historia w centrum miasta, start: Przy budynku PAST-y, ul. Zielna 39, prowadzenie: Piotr Szczotka
 2. Godz. 16.00: A gdzie ten ratusz?, start: Zespół Szkół nr 11 przy ul. Ratuszowej 13, prowadzenie: Iwona Kulesza
 3. Godz. 17.00: Od Branickich do Zamoyskich (Pałac Branickich, ul. Senatorska, pałac Prymasowski, pałac Blanka, Opera i Teatr Narodowy, Galeria Luxenburga, Pałac Zamoyskich), start: przed bramą Pałacu Branickich, ul. Podwale 3, prowadzenie: Magdalena Gardecka
 4. Godz. 17.00, Aleje Jerozolimskie - historia i tajemnice. start: Al. Jerozolimskie przy Dworcu Warszawa Ochota, prowadzenie: Maciej Skorupiński
 5. Godz. 18.00: Gdzie mieszkał i tworzył ks. Twardowski, start: przy ławeczce ks. Twardowskiego (w pobliżu kościoła Wizytek), prowadzenie: Elżbieta Kunowska\

Warszawa, www.wkpm.pl

 

Wieczorny spacer: Utrata - Targówek Fabryczny

Stowarzyszenie Kolejka Marecka zaprasza w godzinach 20:00 – 00:00 na wieczorny spacer po Utracie i Targówku Fabrycznym. Przede wszystkim zajmiemy się dziewiętnastowiecznymi śladami historii. W gąszczu lasu na Utracie, poszukamy pozostałości carskich umocnień. Obejrzymy najstarszą w dzielnicy kapliczkę, pospacerujemy drogami fortecznymi, dotrzemy do najmniej znanej warszawskiej rogatki.

Na Targówku Fabrycznym odwiedzimy m. in pozostałości najstarszej polskiej fabryki chemicznej – park, willę właściciela i osiedle robotnicze. Zerkniemy też na miejsce po domu słynnego Balcerka.

Jak zwykle, opowiadać będziemy o wojennej historii Targówka i okolic. Pokażemy ciekawe ślady, przedstawimy nieznane epizody z Powstania Warszawskiego.

Wizyta w miejscu aktywności lokalnej Cafe Sąsiad, pozwoli na obejrzenie historycznych zdjęć. Zaprosimy również na poczęstunek.

Trasa nie jest odpowiednia dla osób niepełnosprawnych. Ze względu na leśne bezdroża, stanowczo zalecamy turystyczne obuwie, konieczne będą także latarki.

Stowarzyszenie Kolejka Marecka, http://www.kolejkamarecka.pun.pl/

 

Wszystko gra" - Noc Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku, World Traditional Culture Play Association z Korei Południowej oraz Polskie Stowarzyszenie Carrom zapraszają od 19:00 (do godz. 1:00 w nocy).

W Muzeum Azji i Pacyfiku powrócimy do czasów dzieciństwa. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji. Tylko tej nocy goście z organizacji World Traditional Culture Play Association pokażą, jak bawią się dzieci i dorośli w Korei Południowej. Ponadto zagramy wspólnie w klasy, urządzimy bitwę na bączki, a także rozegramy partię szachów. Gotowych na nowe wyzwania Muzeum zaprasza do nauki indyjskiej gry, której zasad będą nauczać przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Carrom. Miłośnicy gier planszowych będą mieli okazję także zagrać w congklak i pacisi. Bardziej dociekliwi dowiedzą się, skąd do Polski przywędrowała gra w chińczyka oraz jak opowiedzieć historię za pomocą sznurka.

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa, www.muzeumazji.pl


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow
Data wydarzenia: 2018-05-19
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • Organizacje pozarządowe
 • edukacja kulturalna
 • hobby, zainteresowania
 • kultura
 • miasto
 • wspólnoty i społeczności lokalne