Przejdź do treści głównej

„Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?” - ogólnopolskie seminarium w Rzeszowie

autor(ka): Dominik Łazarz
2018-06-05, 12:08
archiwalne
11 czerwca w Rzeszowie zostanie zorganizowane ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?”. Celem tego spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce. Jednym z prelegentów będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

Organizatorzy spotkania wychodzą z założenia, że należy pracować nad alternatywami w edukacji, ponieważ współczesna edukacja formalna (instytucjonalna) boryka się z wieloma problemami i ograniczeniami m.in. przeładowane programy, tłumienie oryginalności i indywidualności czy niekorzystny wpływ liczebności klas, jak i poczucie anonimowości ucznia.

- Fundamentem procesu dydaktycznego powinny być dobre relacje między uczniem a nauczycielem. A zrozumienie zachowań dzieci i młodzieży będzie możliwe tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę całokształt ich życiowej sytuacji oraz wpływ istotnych psychologicznych i biologicznych bodźców, które w tej konkretnej sytuacji się pojawiają – informuje dr Andrzej Rozmus, Prorektor ds. Nauczania WSIiZ w Rzeszowie i pomysłodawca seminarium.

Podczas spotkania eksperci będą chcieli odpowiedzieć m.in. na pytania, takie jak: Czy jest możliwe zaprojektowanie szkoły, tak by było to miejsce, które uczeń będzie opuszczał z żalem, a spędzony tam czas upłynie mu niepostrzeżenie – gdzie bez przymusu zewnętrznego i sankcji uczeń będzie narzucał sobie wewnętrzną dyscyplinę i będzie zdeterminowany by osiągnąć zakładany efekt – gdzie cele edukacyjne będą negocjowane w procesie konstruktywnej komunikacji między dwoma podmiotami: uczniem a nauczycielem – gdzie będzie się odkrywać talenty, rozwijać zdolności i kształtować umiejętności ucznia – gdzie będą ważne i indywidualne osiągnięcia i wspólne dokonania?

Spotkanie będzie połączone z premierą książki pt. „Alternatywy w edukacji” pod red. prof. Bogusława Śliwerskiego i dra Andrzej Rozmusa, w której wybitni pedagodzy i entuzjaści edukacji dzielą się swoim refleksjami na temat problemów współczesnej szkoły i szans rozwoju alternatywnych form kształcenia.

Seminarium odbędzie się 11 czerwca w godz. 10.00-14.30 w Klubie Akademickim Wyższe Szkoły Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. Ilość miejsc ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń pod adresem: https://edukacja-alternatywna.evenea.pl/


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Miejsce: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie, Sucharskiego (Majora Sucharskiego) 2, 35-225 Rzeszów, woj. Podkarpackie
Data wydarzenia: 2018-06-11
Organizator:

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Adres:

Sucharskiego Henryka (Majora Henryka Sucharskiego) 2, 35-225 Rzeszów, woj. podkarpackie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja pozaformalna
  • oświata
  • wychowanie