Przejdź do treści głównej

Zlot Niepołomicki. Obywatelskie Dni Skupienia

autor(ka): Beata Kwiatkowska
2018-06-07, 12:54
użytkownik
archiwalne
CC0 Public Domain
– To nie jest Davos, Krynica ani Sopot. Nie pomylcie się. To jest spotkanie tych, którzy (poza bardzo nielicznymi wyjątkami) na własną rękę zechcą tu dotrzeć, zorganizować sobie pobyt i być ze sobą – Kuba Wygnański o Zlocie.

24-27 czerwca br. w Niepołomicach odbędą się Obywatelskie Dni Skupienia. Zapraszamy do Niepołomic wszystkich, którzy tak jak inicjatorzy przedsięwzięcia potrzebują zatrzymać się, nabrać dystansu wobec bieżących spraw, spotkać się, porozmawiać, zastanowić samodzielnie i wspólnie m.in. nad tym, jak rezonują w nas dziś pojęcia Solidarność, Patriotyzm, Wiara, Wolność…

„Chcemy o tym rozmawiać wspierani refleksją mądrych ludzi i lekturą krótkich tekstów”, pisze w imieniu inicjatorów Kuba Wygnański. „Tekstów gęstych, dających do myślenia – czytanych ze zrozumieniem i dyskutowanych z pasją… Będziemy pomagać sobie wzajemnie w zrozumieniu tych pojęć i zapewne pięknie się o nie spierać. Jako przykład takiego „formatu” proponuję wczytać się we fragmenty "Etyki Solidarności" ks. J. Tischnera. W tym roku w Niepołomicach „pojedziemy Tischnerem”. Za rok, jeśli znów się coś takiego wydarzy, może będzie to kto inny…”.

Z pożytkiem dla innych coś powiedzieć. Z pożytkiem dla siebie posłuchać

Program Zlotu jest celowo jedynie ramowy. Spotkamy się w niedzielę, 24 czerwca na wieczorze społeczników i organizacji pozarządowych. Poniedziałek i wtorek rozpoczynamy od wspólnej kawy, spotkań wprowadzających w temat przewodni dnia. Później planujemy warsztaty, wykłady, spotkania tematyczne. Wśród tych ostatnich m.in. „Rozmowa mimo różnic”, „Sektor obywatelski – czas próby”, „Co możemy zrobić wspólnie”, „Szukając nadziei… Od oporu do programu”. Każdy z obecnych będzie mógł poprowadzić i zaproponować temat do wspólnej dyskusji (w tzw. open space). Wieczorami na pewno Nocne Polaków rozmowy. Znajdzie się czas na śpiewanie, taniec.

To nie jest konferencja. To nie jest spotkanie „na zaproszenie”. Jeśli widzicie siebie w takiej formule, przyjedźcie. Zapraszamy. Ten czas będzie taki, jakim go stworzymy.

Inicjatorami Zlotu są Obywatelki i Obywatele. Wsparcia udzielają: Fundusz Obywatelski, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach. Więcej o idei Zlotu Niepołomickiego, o programie, możliwościach zakwaterowania oraz formularz deklaracji chęci przyjazdu na stronie www.zlotniepolomicki.pl

***

Niektórzy przyjadą z dziećmi, dla nich także znajdzie się obywatelska przestrzeń zabawy.


LOGO

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Miejsce: Niepołomice,
Data wydarzenia: od 2018-06-24 do 2018-06-27
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • aktywność obywatelska
 • antydyskryminacja
 • demokracja
 • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
 • edukacja obywatelska
 • inicjatywy oddolne
 • państwo, polityka
 • partnerstwo
 • partycypacja
 • prawa człowieka
 • prawa obywatela
 • współpraca między organizacjami