Przejdź do treści głównej

Sopot. Różne oblicza wolontariatu. Wystwa fotograficzna i panele dyskusyjne

autor(ka): Anna Horak
2018-06-11, 10:11
archiwalne
Przez cały czerwiec przed Sopoteką będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Aktywni w Sopocie. Różne oblicza wolontariatu”, prezentującą możliwości społecznego angażowania. Fotografie mają inspirować i zachęcać do podjęcia wolontaryjnej aktywności na rzecz sopocian i sopockich wydarzeń. Wystawie towarzyszyć będą dwa panele dyskusyjne z udziałem organizatorów wolontariatu, jak i samych wolontariuszy. Odbędą się one w czwartki - 14 i 21 czerwca.

Sopocki wolontariat jest wyjątkowy, bo obecny we wszystkich obszarach życia i możliwy dla wszystkich chętnych. Jego różnorodność polega na wielości odmiennych przestrzeni działania, zróżnicowanych odbiorcach oraz różnych formach aktywności. To możliwość poznawania kulis organizacji prestiżowych wydarzeń, współdziałania z ich twórcami, zdobywanie bezcennych doświadczeń. To także możliwość próbowania swych sił w różnorodnych obszarach działań pomocowych kierowanych do osób chorujących, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy też porzuconych zwierząt.

Podjęcie decyzji o zostaniu wolontariuszem to odpowiedzialność, która się zwyczajnie opłaca. Wyniki amerykańskich i brytyjskich badań potwierdzają, że osoby pomagające innym żyją dłużej, są zdrowsze, szczęśliwsze, mają niższe ryzyko depresji i lepiej funkcjonują w społeczeństwie. W Ameryce co czwarta osoba po 55 roku życia, czyli ok. 20 mln regularnie podejmuje aktywność społeczną przekazując rocznie 3 mld godzin wolontaryjnych świadczeń na rzecz innych (badania Corporation for National and Comunity Service). Badania polskie potwierdzają, że w wolontariat angażuje się co 10 dojrzały Polak i co 5 dwudziestopięciolatek (badania Klon/Jawor). W Sopocie tendencja ogólnopolska jest bardzo zbieżna.

W czerwcu w Sopotece będzie można włączyć myślenie o sobie, jako wolontariuszu/wolontariuszce. Umożliwi to wystawa fotograficzna „AKTYWNI W SOPOCIE. RÓŻNE OBLICZA WOLONTARIATU” (4-29 czerwca), a także panele dyskusyjne (14 i 21 czerwca, godz. 18.00) z udziałem zaproszonych organizatorów sopockiego wolontariatu i wolontariuszy. Organizatorzy, chcąc pokazać różne oblicza sopockiego wolontariatu, zaprosili do udziału panelistów, którzy przekonają publiczność, że warto być aktywnym właśnie w Sopocie. Podczas paneli zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia współpracy wolontaryjnej, jak również będzie można uzyskać informację o aktualnych ofertach wolontaryjnych. Dyskusję poprowadzi Magdalena Świerczyńska-Dolot, reporter Radia Gdańsk. Zaprezentowane zostaną także wybrane spoty z cyklu „Aktywni w Sopocie”, promujące sopocki wolontariat.

Miejskie instytucje publiczne i organizacje pozarządowe chętne do współpracy z wolontariuszami mogą wziąć udział w warsztacie „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o wolontariacie. Rekomendacje dla sopockich organizatorów wolontariatu”, który odbędzie się 25 czerwca, w godz. 16.30-19.30 w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Marynarzy 4.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu
Miejsce: Sopoteka, Sopot Centrum, Kościuszki 14, 81-704 Sopot, woj. Pomorskie
Data wydarzenia: od 2018-06-14 do 2018-06-21
Organizator:

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji

Adres:

Marynarzy 4, 81-835 Sopot, woj. PM

Tel.:

58 341 83 52

Faks:

58 341 83 52

E-mail:

biuro@scop.sopot.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura i sztuka
  • społecznicy
  • wolontariat
  • wolontariusze