Przejdź do treści głównej

Uczyć się tworząc i konstruując? Konferencja: Pokazać-Przekazać

autor(ka): Areta Wasilewska-Gregorowicz
2018-06-13, 12:05
archiwalne
Konferencja Pokazać-Przekazać
Centrum Nauki Kopernik zaprasza na 12. konferencję Pokazać – Przekazać. 24 i 25 sierpnia 2018 w Warszawie, podczas której chcemy się wspólnie zastanowić, jak sprawić, by nowe technologie w edukacji były narzędziem tworzenia i poznawania świata, a nie pozostały jedynie atrakcyjnym gadżetem. Chcemy pomyśleć, czy można tego dokonać, wprowadzając do edukacji ideę uczenia się przez tworzenie i konstruowanie.

12. konferencja Pokazać – Przekazać w tym roku 24 i 25 sierpnia. Chcemy się wspólnie zastanowić, jak sprawić, by nowe technologie w edukacji były narzędziem tworzenia i poznawania świata, a nie pozostały jedynie atrakcyjnym gadżetem. Chcemy pomyśleć, czy można tego dokonać, wprowadzając do edukacji ideę uczenia się przez tworzenie i konstruowanie.

Czego można nauczyć się tworząc i konstruując? Sprawdź jak można wykorzystywać nowe technologie w edukacji tak by były czymś więcej niż gadżetem. Otwieramy dyskusję na ten temat!

Wiemy, że dzieci nie uczą się przez przyswajanie i odtwarzanie wiedzy, a raczej aktywnie ją konstruują w interakcji ze światem, tworząc własne teorie dotyczące obserwowanych zjawisk (Piaget, 1950). Nurtem rozwijającym tę ideę jest konstrukcjonizm, którego twórca – Seymour Papert – stwierdził dodatkowo, że ludzie uczą się najlepiej, kiedy konstruują obiekty za pomocą własnych rąk i z emocjonalnym zaangażowaniem w proces tworzenia. Jak to działa w praktyce? Wyobraźmy sobie pięciolatka, który buduje na plaży zamek z piasku. Budowla powstaje zbyt blisko morza i przychodząca fala wszystko zmywa. Młody konstruktor przenosi więc plac budowy w głąb lądu. Tam piasek nie chce się dobrze formować – budowniczy podejrzewa, że „materiał” jest za suchy. Kolejny zamek rośnie więc bliżej morza, przy samej granicy zasięgu fal. Niestety zrywa się wiatr. Nie dość, że nasz pięciolatek zmarzł, to jeszcze fale mają większy zasięg – zamek znów legł w gruzach. Budowniczy zaczyna wnioskować – czy wiatr wpływa na fale?, jaka jest optymalna odległość, aby morze nie zniszczyło zamku? – w jego umyśle powstała wiedza: o piasku, wodzie, budowaniu, falach i wietrze. Pięciolatkowi nikt tej wiedzy nie wyłożył, doświadczył jej sam.

Jak przykład piaskowego zamku przełożyć na praktykę nauczania? Wprowadzając do edukacji uczenie się przez tworzenie i konstruowanie. Chcemy, aby tegoroczna konferencja była przestrzenią dyskusji nad dołączeniem tego podejścia do edukacji. Dostępność nowych rozwiązań, fablabów, makerspace’ów, tanich mikrokomputerów i narzędzi takich jak drukarki 3D znacznie poszerza nasze możliwości.

Goście specjalni konferencji
Dr Gary Stager Prof. Paulo Blikstein

✍ Zapisy prowadzimy do 21 CZERWCA.

Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/2l2X7PV

Konstrukcjonizm jest tematem przewodnim tegorocznej konferencji Pokazać-Przekazać. Więcej informacji: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/konferencja-pokazac-przekazac/


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Centrum Nauki Kopernik
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2018-06-14 do 2018-06-22
Organizator:

Centrum Nauki Kopernik

Adres:

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

502256355

E-mail:

areta.wasilewska@kopernik.org.pl

Www:

http://www.kopernik.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • edukacja informatyczna
  • nowe technologie
  • oświata