Przejdź do treści głównej

Orły przednie lecą do Chatki Górzystów

autor(ka): Dominik Dobrowolski
2018-06-25, 13:43
archiwalne
Akcja ”Śmieci skrzydeł nie mają” w Samotni, w Karkonoszach
Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich to coś dla prawdziwych wędrowców – brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach – miejsc jest niewiele i są oblegane. Tutaj właśnie 28 czerwca odbędzie się kolejna akcja z cyklu "Śmieci skrzydeł nie mają", w ramach której spotka się młodzież i dzieci z Wrocławia i Janowic Wielkich pod opieką Krystyny Pisarskiej – działaczki społecznej z Janowic Wielkich.

– 28 czerwca (w czwartek) zapraszamy na godzinę 10.30 do Chatki Górzystów na warsztaty ekologiczne, które poprowadzę – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i koordynator akcji "Śmieci skrzydeł nie mają " w Polsce. – W planie także wspólne montowanie specjalnych edukacyjnych tabliczek z Orłem Przednim zarówno w Chatce Górzystów, jak i w schronisku Orle. Zapraszam też na sprzątanie szlaku podczas schodzenia do Jakuszyc – zachęca.

Jak dojść do schroniska?

Do schroniska można dotrzeć trzema szlakami – czerwonym z Jakuszyc przez schronisko Orle aż na Halę, żółtym przez Rozdroże Pod Kopą do Rozdroża Izerskiego oraz niebieskim ze Świeradowa przez Polanę Izerską. Do schroniska prowadzą wygodne drogi piesze i rowerowe. Zimą Hala porównywana jest do Syberii, ze względu na trudne warunki pogodowe. Wybierając się w tę okolicę, nawet latem, powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłą odzież.

Skąd pomysł na akcję?

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich trasach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie.

A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Główny apel, jaki kierowany jest do turystów to

„Zabierz ze sobą śmieci, które wniosłeś w góry, znieś je w swoim plecaku na swoich nogach na dół, posegreguj i wrzuć do odpowiednich pojemników na odpady!”.

W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość.

Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje. Do Koalicji już przystąpiły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton oraz Stowarzyszenie Eko-Unia. Akcje są organizowane od wiosny 2018 i odbyły się już w schroniskach: Andrzejówka (Góry Suche), Szwajcarka (Góry Sokole), Samotnia i Strzecha Akademicka (Karkonosze), Wysoki Kamień ( Izery).

Wszyscy zainteresowani przyłączeniem się do Koalicji Recykling Górom oraz zaproszeniem „Orła Przedniego" na swój teren proszeni są o bezpośredni kontakt z koordynatorem i pomysłodawcą programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce – ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim: , tel. 697 092 978.

 

Dominik Dobrowolski - pomysłodawca i koordynator akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" w Polsce

Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".
Szczegóły programu:
facebook.com/recyklinggorom instagram.com/recyklinggorom twitter.com/recyklinggorom.


Miejsce: Schroniska górskie: Chatka Górzystów i Orle, Izery, woj. dolnośląskie
Data wydarzenia: 2018-06-28
Organizator:

Dominik Dobrowolski

E-mail:

dominik@cycling-recycling.eu

Www:

http://www.cycling-recycling.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja ekologiczna
  • ekologia, środowisko
  • turystyka, podróże