Przejdź do treści głównej

Olsztyn. Program "Odwaga ratuje życie - Rok Ireny Sendlerowej"

autor(ka): Zbigniew Majchrzak
2018-07-10, 12:52
archiwalne
Rok Ireny Sendlerowej jest ważnym wydarzeniem edukacyjnym, które ma przeciwdziałać stereotypom i uprzedzeniom, które mogą doprowadzić do wydarzeń takich jak podczas IIWS. Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela i Przyjaciele zapraszają 23 lipca o 9.30 do Parku Kusocińskiego na program "Odwaga ratuje życie - Rok Ireny Sendlerowej".

Program jest realizowany pod Patronatem Stowarzyszenia "DZIECI HOLOCAUSTU"

Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce / Childrens of the ...

www.dzieciholocaustu.org.pl/

Moi żydowscy rodzice, Moi polscy rodzice

moirodzice.org.pl/

Autorem obchodów "Roku Ireny SENDLEROWEJ" jest Minister Marek MICHALAK, Rzecznik Praw Dziecka.Jest to kolejna ważna społecznie kampania RPD, podnosząca poziom świadomości społecznej Małych Ludzi.Pani Irena Sendlerowa wykazała się nieprawdopodobną odwagą i piękną postawą jako człowiek, ratując 2500 dzieci, którym bandycka ideologia odebrała prawa przynależne istotom ludzkim!Kampania RPD "Odwaga ratuje życie-ratuj kolegów przed głupimi pomysłami", doskonale wpisuje się w ideę obchodów Roku Ireny Sendlerowej.Przeciwstawienie się niemądrym i niezgodnym z prawem , pomysłom nieformalnych liderów , jest aktem odwagi cywilnej.Tą odwagą powinniśmy się wykazywać każdego dnia ,a nie tylko w sytuacjach tak ekstremalnych jak podczas wojny.

http://brpd.gov.pl/kampanie-spoleczne

http://odwagaratujezycie.pl/

II Wojna Światowa spowodowała tragedie wielu Małych Ludzi, a szczególnie dzieci żydowskich.Ich tragiczny los powinien być przestrogą dla kolejnych pokoleń.

Zdaniem Aronsona "Jedną z najważniejszych konsekwencji kategoryzacji jest to ,ze może ona przywoływać na myśl pewien zbiór specyficznych danych ,czyli stereotypów które następnie kierują naszymi oczekiwaniami(...)Większość ludzi zdaje się wiedzieć coś niecoś o wpływie stereotypu i potrafią go kontrolować w pewnym stopniu (ale) pomimo wiedzy o stereotypach, nadal wpływają one na percepcję i oceny, kiedy istnieje dodatkowa informacja , która nadaje tym ocenom fałszywe pozory racjonalności .".Uprzedzenie jest "wrogą lub negatywną postawą wobec pewnej dającej się wyróżnić grupy, opartą na uogólnieniach wyprowadzonych z fałszywych lub niekompletnych informacji".

To uprzedzenia wobec Żydów wygenerowane przez nazistów były przyczyną tragicznego losu milionów Ludzi, ale uprzedzenia występują nie tylko w tak dramatycznych wydarzeniach jak Holocaust.W tym roku obchodzimy 150-lecie urodzin Marii SKŁODOWSKIEJ-CURIE, laureatki dwóch Nagród Nola, która była dyskryminowana z powodu ...płci!Pomimo to nie poddała się,dokonała wyjątkowych odkryć naukowych i uratowała życie tysiącom żołnierzy walczących podczas I Wojny Światowej!

Czy teraz jesteśmy wolni od uprzedzeń? Obawiam się ,że nie i dla tego warto brać przykład z Ludzi formatu Ireny Sendlerowej, Marii Skłodowskiej-Curie, Janusza Korczaka.... i uczestniczyć w kampaniach społecznych Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/czym-jest-dyskryminacja

http://www.rpo.gov.pl/pl/rowne-traktowanie

Janusz KORCZAK, podkreślał, że "Nie ma dzieci-są ludzie".Pozornie jest to oczywiste, ale czy napewno?Z przykładami okrutnego traktowania Małych Ludzi spotykaliśmy się nie tylko podczas II Wojny Światowej ,czy obecnie w Syrii i w innych krajach gdzie trwa wojna,ale być może też w bloku obok .Może wymaga od nas pomocy.

Niezwykle ważną kampanią Rzecznika Praw Dziecka jest też kampania "Nie dla bicia' ,ucząca sztuki rozwiazywania konfliktów między dziećmi bez użycia przemocy fizycznej i psychicznej

Współautorami są:

Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie

Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochrony Przyrody


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela
Miejsce: Park Kusocińskiego, Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie
Data wydarzenia: 2018-07-23
Organizator:

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela

Adres:

Gietkowska, 10-170 Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie

Tel.:

669950150

E-mail:

zbyszek.majchrzak@wp.pl

Www:

http://unoolsztyn.pl.tl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • edukacja
  • edukacja obywatelska
  • historia
  • prawa człowieka
  • równość