Przejdź do treści głównej

Fundacja Court Watch Polska rozpoczęła kolejną edycję plebiscytu "Obywatelski Sędzia Roku"

autor(ka): Fundacja Court Watch Polska
2018-08-06, 13:57
archiwalne
Już po raz czwarty Fundacja wyłoni przedstawiciela trzeciej władzy, który w ciągu ostatniego roku wyróżnił się w sposób szczególny oddolnymi działaniami budującymi zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości i reprezentowaniem ich perspektywy w sądownictwie. Zgłoszenia można nadsyłać do końca sierpnia, a laureata poznamy 25 września w Warszawie na corocznej konferencji podsumowującej 8. cykl Obywatelskiego Monitoringu Sądów.

Pomysł na plebiscyt wziął się z potrzeby nagradzania sędziów, którzy w minionym roku wyróżnili się w sposób szczególny działaniami na rzecz obywateli. Sprawiedliwość, sprawność i szacunek dla uczestników rozpraw powinna cechować każdego sędziego. Dlatego Fundacja przyznaje nagrodę tym, których działania wykraczają poza działalność orzeczniczą. Nagradza aktywności podejmowane poza salą rozpraw, a zmniejszające dystans między sądami a społeczeństwem. Szczególna uwaga jest poświęcana "pracy u podstaw" na poziomie lokalnym, gdzie wytrwałe działania sędziów-społeczników na co dzień uchodzą uwadze ogólnopolskich mediów

W mediach często słyszymy doniesienia o sędziach, którzy dopuścili się różnego rodzaju występków. Rzadziej pokazuje się sędziów, którzy świecą przykładem. Fundacja Court Watch Polska chce nagłaśniać też pozytywne wzorce. Wierzy również, że docenianie pracy tych sędziów zwiększy wrażliwość i otwartość na potrzeby obywateli w całym środowisku sędziowskim. Wyboru dokona kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji Court Watch Polska, innych organizacji społecznych, organizacji reprezentujących sędziów oraz publicystów i dziennikarzy zajmujących się tematyką sądowniczą.

Co ważne, w tym roku można zgłaszać także przedstawicieli innych zawodów związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz pracowników sądów. Podobnie jak w przypadku nagrody głównej, wyróżnienie dla “Obywatelskiego Pracownika Wymiaru Sprawiedliwości” będzie przyznane za działania wykraczające poza zwykłe obowiązki służbowe, ale budujące zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości lub czyniące go bardziej przyjaznym dla obywateli.

W latach poprzednich statuetki otrzymali:

  1. W 2017 r. sędzia Bartosz Łopalewski z Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Podejmuje wiele działań edukacyjnych w lokalnym środowisku: Dni Otwarte Sądu, Dni Edukacji Prawnej, Dyskusyjny Klub Filmowy – skierowane są nie tylko do młodzieży, ale także np. do przedsiębiorców, z którymi na co dzień spotyka się w innej roli jako sędzia wydziału gospodarczego.
  2. W 2016 r. pani sędzia Katarzyna Kościów-Kowalczyk z Sądu Rejonowego w Jaworze. Wyróżniono ją za zorganizowanie wyjątkowych na skalę kraju obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz zaangażowanie w podnoszenie jakości polskiego sądownictwa rodzinnego jako członka zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.
  3. W 2015 r. prezes i sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód Jarosław Gwizdak. Aby sprawdzić stopień dostosowania swojego sądu do potrzeb osób niepełnosprawnych, sam usiadł na wózek inwalidzki. Gdy stwierdził, że w dostaniu się do sądu przeszkodą jest także stan infrastruktury na zewnątrz budynku, zachęcił skutecznie władze miasta do zajęcia się tym problemem.

Zgłoszenia można nadsyłać do końca sierpnia 2018 roku. Każdą nominację należy możliwie jak najpełniej uzasadnić i zgłosić mailowo na:

Fundacja Court Watch Polska to organizacja wspierająca pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jej celem jest, aby w polskich sądach każdy był szanowany i wyszedł z niego z poczuciem sprawiedliwości. Co roku setki wolontariuszy Fundacji obserwuje pracę sądów. Jej program Obywatelski Monitoring Sądów jest największy na świecie, a organizacje międzynarodowe promują jej doświadczenia w innych krajach.


Źródło: Fundacja Court Watch Polska
Data wydarzenia: od 2018-08-06 do 2018-08-31
Organizator:

Fundacja Court Watch Polska

Adres:

Szosa Chełmińska 54 2, 87-100 Toruń, woj. KP

Tel.:

608 084 086

E-mail:

info@courtwatch.pl

Www:

http://www.courtwatch.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • antydyskryminacja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • monitoring
  • prawa obywatela
  • współpraca z administracją