Przejdź do treści głównej

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym / 22-26 sierpnia 2018

autor(ka): Aleksandra Markiewicz
2018-08-17, 12:38
archiwalne
motyw graficzny Pardes Festival 2018
Zapraszamy od 22 do 26 sierpnia do Kazimierza Dolnego na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Organizatorzy zachęcają do udziału w prezentacjach multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematycznym po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się ze znawcami judaizmu tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowości.

Pardes Festival |Spotkania z Kulturą Żydowską |

 22-26 sierpnia 2018 | Kazimierz Dolny |

 https://www.facebook.com/PardesFestival/

| Bogactwo kultur, religii i tradycji na Pardes Festival  |

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 22 do 26 sierpnia 2016 na szóstą już edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Festiwal rozgości się w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego, na wycieczkę pojedziemy do skansenu w Muzeum Wsi Lubelskiej, a na koncerty wybierzemy się do klimatycznego Teatru Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem.

Organizatorzy zachęcają do udziału w prezentacjach  multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematycznym po kolekcji judaików  Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej Polski - w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

W programie festiwalu – już po raz kolejny - warsztat tradycyjnej wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla: poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce. W podróż szlakiem wielkokulturowych miasteczek dawnego Królestwa Polskiego wyruszamy z dr Pawłem Fijałkowskim z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Tradycyjnie już zapraszamy do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe „Popołudnie ze Śliwką” (23 sierpnia, czwartek). Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów.

Zapraszamy na gawędę Grzegorza Miliszkiewicza, kustosza z Muzeum Wsi Lubelskiej: O śliwkach, sadach owocowych i Żydzie-dzierżawcy sadów w II Rzeczpospolitej Smak i zapach śliwek, aromat wypieków śliwkowych i innych owocowych smakołyków i niespodzianka muzyczna na żydowską nutę wypełnią Popołudnie ze Śliwką w Folwarku Walencja.

Ważny wątek programu festiwalowego to tematyka mniejszości narodowych i zamieszkujących współcześnie Polskę. Skomplikowany splot polsko-ukraińsko-żydowski przybliży cykl spotkań o tematyce ukraińskiej: prelekcja profesora Andrzej Zięby (UJ) poświęcona historii stosunków polsko-ukraińsko-żydowskich od połowy XVII do końca XVIII w., film Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, a po filmie rozmowa z jego twórcami wzbogacona komentarzami profesora Andrzeja Zięby (24 sierpnia, piątek).

Na 26 sierpnia 2018 (niedziela) zaplanowana jest w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej wycieczka do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie drewnianej greckokatolickiej cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Cerkiew jest obiektem muzealnym i jednocześnie pełni funkcje kultowe dla wspólnoty greckokatolickiej. Po mszy i zwiedzaniu cerkwi zapraszamy na warsztat pisania ikon. Udział nieodpłatny.

Na wyjątkowy program muzyczny szóstej edycji Pardes Festival składają się trzy wieczorne koncerty: 23, 24 i 25 sierpnia - wszystkie trzy w Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

Koncertom nadajemy każdego roku wielką rangę. W kręgu naszych zainteresowań pozostają muzycy, którzy czerpią z tradycji polskiej i mniejszości etnicznych zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą. Interesują nas także artyści i zespoły sięgające do dziedzictwa muzycznego Europy i tworzące fuzję różnych stylistyk. Wszystkie trzy wieczory muzyczne zaplanowaliśmy w klimatycznym Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

W czwartek 23 sierpnia zapraszamy na koncert i potańcówkę z Kapelą Niwińskich. Zespół zagra utwory z płyty „Czas wesela”, która jest opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci, ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

W piątek 24 sierpnia zagra fenomenalna Hańba!, nawiązująca do tradycji międzywojennych kapel.

W sobotę 25 sierpnia wystąpi charyzmatyczny zespół Yaron Trio. Wokalistka grupy, Agnieszka Mendel, zaśpiewa w jidysz, po hebrajsku i w ladino. Zespół powstał na początku 2016 r. z inicjatywy liderki, która zaprosiła do współpracy Jacka Sribniaka i Roberta Brzozowskiego. Pretekstem twórczych spotkań trójki muzyków były muzyczne eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej. Artystyczne korzenie Agnieszki Mendel wywodzą się z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, z którym przez 15 lat ściśle współpracowała.

Zapraszamy! Sprzedaż biletów przed koncertami w Teatrze Klepisko w Skowieszynku. Skowieszynek 15 – z Kazimierza droga przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka, skręt na lewo, w polną drogę do Teatru Klepisko.

Motyw graficzny szóstej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

www.facebook.com/PardesFestival/

PROGRAM

 

Tekst: Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Fundacja Spichlerz Kultury
Miejsce: Kazimierz Dolny, różne lokalizacje, Kazimierz Dolny, woj. Lubelskie
Data wydarzenia: od 2018-08-22 do 2018-08-26
Organizator:

Fundacja Spichlerz Kultury

Adres:

Lazurowa 159 lok. 23, 01-479 Warszawa-Bemowo, woj. mazowieckie

Tel.:

+48 601 240 171

E-mail:

aleksandra_markiewicz@space.pl

Www:

https://www.facebook.com/PardesFestival/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • historia
  • kultura
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • sztuka
  • wielokulturowość