Przejdź do treści głównej

Roślinna podróż do Dagestanu

autor(ka): Anna Jakubowska
2018-10-12, 09:49
archiwalne
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią: Rosja, czyli prelekcję i pokaz zdjęć pt. Roślinna podróż do Dagestanu.

Na czym polega wyjątkowość Dagestanu, republiki Federacji Rosyjskiej, której mieszkańcy zamieszkują górskie doliny oraz zbocza gór? Jak wygląda życie codzienne w tej republice?

Zastanowimy się, jaką rolę w życiu mieszkańców pełnią dzikie rośliny i do czego są wykorzystywane. Jakie rośliny są zbierane? Jakie są związane z nimi tradycje? Dlaczego młodsze pokolenie wraca w rodzinne strony i robi „roślinne zapasy”?

Odwiedzimy dagestańską wieś Sziri, przyjrzymy się przygotowywaniu lokalnych potraw ze świeżo zebranych roślin, zajrzymy też do tamtejszych spiżarni, aby zobaczyć co przechowuje się na zimę i w jakiej ilości.

Prowadzenie:

Iwa Kołodziejska – etnobotaniczka, pracuje w Ogrodzie Botanicznym UW

Iwona Kaliszewska – antropolożka, adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

Wstęp wolny
Poniedziałek, 15 października 2018, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój
Warecka 4/6, Warszawa

Podróże z antropologią: Rosja to cykl spotkań, w trakcie których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyjrzymy się największemu państwu świata. Podczas prelekcji i pokazów zdjęć zaproszeni goście opowiedzą o miejscach, zjawiskach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę, będąc w Rosji i wyjaśnią ich znaczenie w kontekście specyfiki kraju, jego kultur, społeczeństw, religii, tożsamości oraz najnowszej historii. Równolegle do prelekcji, w ramach projektu powstanie strona internetowa na którą złożą się antropologiczno-podróżnicze artykuły wraz z fotografiami. Spotkanie jest częścią projektu „Podróże z antropologią. Rosja” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, a dofinansowanego ze środków otrzymanych od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Spotkanie jest częścią projektu Antropologia dziś - otwarte seminaria naukowe – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Partnerem projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Patronem medialnym projektu jest magazyn Kontynenty, projekt post-turysta oraz portal Eastbook.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: Strona wydarzenia
Miejsce: Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6, 00-040 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: 2018-10-15
Organizator:

Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego

Adres:

Warecka 4/6,

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • rośliny
  • turystyka, podróże
  • wegetarianizm
  • wielokulturowość